Samtec Inc. HW-03-16-G-S-250-SM
Part No.:
HW-03-16-G-S-250-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-03-16-G-S-250-SM.pdf
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
3
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.380" (9.650mm)
Length - Post (Mating):
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)