Samtec Inc. HW-03-07-T-S-200-055
Part No.:
HW-03-07-T-S-200-055
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-03-07-T-S-200-055.pdf
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
3
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.055" (1.400mm)