Samtec Inc. HW-02-12-T-S-295-365
Part No.:
HW-02-12-T-S-295-365
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-02-12-T-S-295-365.pdf
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.370" (9.400mm)
Length - Stack Height:
0.295" (7.493mm)
Length - Tail:
0.365" (9.271mm)