Samtec Inc. HW-02-11-T-S-700-SM
Part No.:
HW-02-11-T-S-700-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-02-11-T-S-700-SM.pdf
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK SMD TIN
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating):
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height:
0.700" (17.780mm)