Samtec Inc. HW-02-07-T-S-200-075
Part No.:
HW-02-07-T-S-200-075
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW-02-07-T-S-200-075.pdf
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.075" (1.905mm)