Samtec Inc. HTSW-101-23-L-D
Part No.:
HTSW-101-23-L-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHTSW-101-23-L-D.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
HTSW
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
Number of Positions:
2
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)