Samtec Inc. HMTSW-150-07-L-T-130-RA
Part No.:
HMTSW-150-07-L-T-130-RA
Datasheet:
Chuangxin CloudHMTSW-150-07-L-T-130-RA.pdf
Description:
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
150
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Insulation Height:
0.319" (8.10mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A