Samtec Inc. HMTSW-140-22-L-T-280-RA
Part No.:
HMTSW-140-22-L-T-280-RA
Datasheet:
Chuangxin CloudHMTSW-140-22-L-T-280-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 120P 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
120
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.280" (7.11mm)
Insulation Height:
0.319" (8.10mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A