Samtec Inc. HMTSW-136-07-H-D-240
Part No.:
HMTSW-136-07-H-D-240
Datasheet:
Chuangxin CloudHMTSW-136-07-H-D-240.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
72
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A