Samtec Inc. HMTSW-120-22-H-T-435
Part No.:
HMTSW-120-22-H-T-435
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHMTSW-120-22-H-T-435.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HMTSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
60
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
3A