Samtec Inc. HDWM-06-58-S-S-370-SM
Part No.:
HDWM-06-58-S-S-370-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHDWM-06-58-S-S-370-SM.pdf
Description:
CONN HDR 6POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HDWM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
6
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.805" (20.447mm)
Length - Post (Mating):
0.435" (11.049mm)
Length - Stack Height:
0.370" (9.400mm)