Samtec Inc. HDWM-02-01-T-S-250-SM
Part No.:
HDWM-02-01-T-S-250-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 2POS 0.05 STACK SMD TIN
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HDWM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.180" (4.572mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)