Amphenol LTW HDB-62PMMP-SR7001
Part No.:
HDB-62PMMP-SR7001
Manufacturer:
Amphenol LTW
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Manufacturer:
Amphenol LTW
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, High Density
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
62
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) High Density
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
Current Rating (Amps):
2A
Backset Spacing:
0.220" (5.60mm)