Harwin Inc. G125-FV11005F3P
Part No.:
G125-FV11005F3P
Datasheet:
Chuangxin CloudG125-FV11005F3P.pdf
Description:
CONN RCPT 10POS 0.049 GOLD PCB
Series:
Gecko SL
Packaging:
Strip
Number of Positions:
10
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Row Spacing - Mating:
0.049" (1.25mm)
Mounting Type:
Through Hole
Fastening Type:
Screw Lock
Insulation Height:
0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Mated Stacking Heights:
7.25mm, 7.33mm
Ingress Protection:
Features:
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps):
2A