Harwin Inc. G125-FV10805F3-1AB1ABP
Part No.:
G125-FV10805F3-1AB1ABP
Datasheet:
Chuangxin CloudG125-FV10805F3-1AB1ABP.pdf
Description:
CONN F-HDR 2PWR 8SIG PCB VERT
Series:
Gecko MT Reverse Fix
Packaging:
Strip
Number of Positions:
10 (8 + 2 Power)
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Row Spacing - Mating:
0.049" (1.25mm)
Mounting Type:
Through Hole
Insulation Height:
0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Features:
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps):
2A, 10A