Harwin Inc. G125-FV10605L0R
Part No.:
G125-FV10605L0R
Datasheet:
Chuangxin CloudG125-FV10605L0R.pdf
Description:
CONN RCPT 6POS 0.049 GOLD PCB
Series:
Gecko
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Number of Positions:
6
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Row Spacing - Mating:
0.049" (1.25mm)
Mounting Type:
Through Hole
Fastening Type:
Latch Holder
Insulation Height:
0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Features:
Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps):
2A