Harwin Inc. G125-FS12605F3P
Part No.:
G125-FS12605F3P
Datasheet:
Chuangxin CloudG125-FS12605F3P.pdf
Description:
CONN RCPT 26POS 0.049 GOLD SMD
Series:
Gecko SL
Packaging:
Strip
Number of Positions:
26
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Row Spacing - Mating:
0.049" (1.25mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating:
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height:
0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Mated Stacking Heights:
7.33mm, 7.4mm
Ingress Protection:
Features:
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps):
2A