Harwin Inc. G125-2241096F3
Part No.:
G125-2241096F3
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudG125-2241096F3.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 1.25MM
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Gecko SL Reverse Fix
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
10
Pitch:
0.049" (1.25mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.049" (1.25mm)
Mounting Type:
Panel Mount
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Screw Lock
Color:
Green
Features:
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Insulation Material:
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C