Hirose Electric Co Ltd FX8C-60S-SV5(93)
Part No.:
FX8C-60S-SV5(93)
Datasheet:
Chuangxin CloudFX8C-60S-SV5(93).pdf
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
60
Pitch:
0.024" (0.60mm)
Mated Stacking Heights:
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Height Above Board:
0.352" (8.95mm)