Hirose Electric Co Ltd FX8C-60P-SV1(92)
Part No.:
FX8C-60P-SV1(92)
Datasheet:
Chuangxin CloudFX8C-60P-SV1(92).pdf
Description:
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Series:
FunctionMax™ FX8C
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
60
Pitch:
0.024" (0.60mm)
Mated Stacking Heights:
6mm, 11mm
Height Above Board:
0.214" (5.45mm)