Hirose Electric Co Ltd FX8C-120P-SV4(92)
Part No.:
FX8C-120P-SV4(92)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFX8C-120P-SV4(92).pdf
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FunctionMax™ FX8C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
120
Pitch:
0.024" (0.60mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
9mm, 14mm
Height Above Board:
0.333" (8.45mm)