Hirose Electric Co Ltd FX8C-120P-SV2(92)
Part No.:
FX8C-120P-SV2(92)
Datasheet:
Chuangxin CloudFX8C-120P-SV2(92).pdf
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Series:
FunctionMax™ FX8C
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
120
Pitch:
0.024" (0.60mm)
Mated Stacking Heights:
7mm, 12mm
Height Above Board:
0.254" (6.45mm)