Hirose Electric Co Ltd FX8-140S-SV(22)
Part No.:
FX8-140S-SV(22)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFX8-140S-SV(22).pdf
Description:
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FunctionMax™ FX8
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
140
Pitch:
0.024" (0.60mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
3mm, 4mm
Height Above Board:
0.089" (2.26mm)