Hirose Electric Co Ltd FX23L-40P-0.5SV10(20)
Part No.:
FX23L-40P-0.5SV10(20)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Description:
44 (40 + 4 POWER) POSITION CONNE
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FunctionMax™ FX23L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.504" (12.80mm)