Hirose Electric Co Ltd FX23-40P-0.5SV15(20)
Part No.:
FX23-40P-0.5SV15(20)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFX23-40P-0.5SV15(20).pdf
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FunctionMax™ FX23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Center Strip Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
25mm
Height Above Board:
0.504" (12.80mm)
Datasheet:
1. How to order FX23-40P-0.5SV15(20) on Chuangxin Cloud?
3. Are the FX23-40P-0.5SV15(20) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FX23-40P-0.5SV15(20)?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FX23-80S-0.5SH FX23-40P-0.5SV15 FX23-80S-0.5SV FX23-60P-0.5SV15 FX23-80P-0.5SV15
Part Number FX23-80S-0.5SH FX23-40P-0.5SV15 FX23-80S-0.5SV FX23-60P-0.5SV15 FX23-80P-0.5SV15
Series FunctionMax™ FX23 FunctionMax™ FX23 FunctionMax™ FX23 FunctionMax™ FX23 FunctionMax™ FX23
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 40 40 40 40 40
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Features Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Mated Stacking Heights 25mm 25mm 25mm 25mm 25mm
Height Above Board 0.504" (12.80mm) 0.504" (12.80mm) 0.504" (12.80mm) 0.504" (12.80mm) 0.504" (12.80mm)