Samtec Inc. FW-36-04-G-D-300-200
Part No.:
FW-36-04-G-D-300-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFW-36-04-G-D-300-200.pdf
Description:
CONN HDR 72POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
72
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.590" (14.986mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)