Samtec Inc. FW-30-05-G-D-527-143-A-P-TR
Part No.:
FW-30-05-G-D-527-143-A-P-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFW-30-05-G-D-527-143-A-P-TR.pdf
Description:
CONN HDR 60POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Positions:
60
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.670" (17.018mm)
Length - Post (Mating):
0.143" (3.632mm)
Length - Stack Height:
0.527" (13.386mm)