Samtec Inc. FW-20-03-G-D-215-075-ES
Part No.:
FW-20-03-G-D-215-075-ES
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFW-20-03-G-D-215-075-ES.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.290" (7.366mm)
Length - Post (Mating):
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height:
0.215" (5.461mm)