Samtec Inc. FW-15-04-H-D-260-170
Part No.:
FW-15-04-H-D-260-170
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFW-15-04-H-D-260-170.pdf
Description:
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
30
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.520" (13.208mm)
Length - Post (Mating):
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height:
0.260" (6.604mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)