Samtec Inc. FW-10-03-G-D-280-120-P-TR
Part No.:
FW-10-03-G-D-280-120-P-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFW-10-03-G-D-280-120-P-TR.pdf
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.400" (10.160mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
0.280" (7.112mm)