Samtec Inc. FW-08-04-G-D-375-200
Part No.:
FW-08-04-G-D-375-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFW-08-04-G-D-375-200.pdf
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.665" (16.891mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)