Samtec Inc. FTSH-150-04-S-DH-A
Part No.:
FTSH-150-04-S-DH-A
Datasheet:
Chuangxin CloudFTSH-150-04-S-DH-A.pdf
Description:
CONN HEADER SMD R/A 100P 1.27MM
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
100
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Insulation Height:
0.135" (3.43mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
3.4A per Contact