Samtec Inc. FTSH-135-04-H-DH
Part No.:
FTSH-135-04-H-DH
Datasheet:
Chuangxin CloudFTSH-135-04-H-DH.pdf
Description:
HIGH RELIABILITY HEADER STRIPS,
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
70
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Insulation Height:
0.135" (3.43mm)
Current Rating (Amps):
3.4A per Contact