Samtec Inc. FTSH-120-01-H-DV-EJ-K
Part No.:
FTSH-120-01-H-DV-EJ-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFTSH-120-01-H-DV-EJ-K.pdf
Description:
HIGH RELIABILITY HEADER STRIPS,
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
FTSH
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Cuttable
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.099" (2.51mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
End Shrouds, Keying Shroud
Current Rating (Amps):
3.4A per Contact