Samtec Inc. FTMH-150-03-H-DV-EP-A-TR
Part No.:
FTMH-150-03-H-DV-EP-A-TR
Datasheet:
Chuangxin CloudFTMH-150-03-H-DV-EP-A-TR.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating:
0.065" (1.65mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Features:
Board Guide, End Shrouds
Current Rating (Amps):
2.8A per Contact