Samtec Inc. FTMH-150-03-F-DV-EP-A-P
Part No.:
FTMH-150-03-F-DV-EP-A-P
Datasheet:
Chuangxin CloudFTMH-150-03-F-DV-EP-A-P.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
Packaging:
Tube
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating:
0.065" (1.65mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Features:
Board Guide, End Shrouds, Pick and Place
Current Rating (Amps):
2.8A per Contact