Samtec Inc. FTMH-150-02-FM-DV-ES-A
Part No.:
FTMH-150-02-FM-DV-ES-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFTMH-150-02-FM-DV-ES-A.pdf
Description:
1.00 MM SURFACE MOUNT MICRO TERM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
FTMH
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Positions:
100
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.075" (1.90mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Board Guide, End Shrouds
Current Rating (Amps):
2.8A per Contact