Samtec Inc. FSI-110-10-L-S-AD
Part No.:
FSI-110-10-L-S-AD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Description:
CONN STACKING 10POS SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
FSI
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Stacking Compression
Number of Positions:
10
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Mating Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.394" (10.00mm)