Samtec Inc. FHP-11-02-T-S
Part No.:
FHP-11-02-T-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFHP-11-02-T-S.pdf
Description:
CONN RCPT 11POS 0.156 TIN SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
FHP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
11
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.156" (3.96mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.368" (9.35mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C