Samtec Inc. FHP-10-01-H-S
Part No.:
FHP-10-01-H-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 10POS 0.156 GOLD PCB
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
FHP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
10
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.156" (3.96mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:
0.102" (2.60mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C