Samtec Inc. EW-50-12-G-D-600
Part No.:
EW-50-12-G-D-600
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-50-12-G-D-600.pdf
Description:
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
100
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.600" (15.240mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)