Samtec Inc. EW-25-20-G-D-375
Part No.:
EW-25-20-G-D-375
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-25-20-G-D-375.pdf
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.425" (10.800mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)