Samtec Inc. EW-24-09-G-D-300
Part No.:
EW-24-09-G-D-300
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-24-09-G-D-300.pdf
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
48
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)