Samtec Inc. EW-22-11-G-D-500
Part No.:
EW-22-11-G-D-500
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-22-11-G-D-500.pdf
Description:
CONN HDR 44POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
44
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)