Samtec Inc. EW-21-09-L-D-245
Part No.:
EW-21-09-L-D-245
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-21-09-L-D-245.pdf
Description:
CONN HDR 42POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
42
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height:
0.245" (6.223mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)