Samtec Inc. EW-20-20-G-D-600
Part No.:
EW-20-20-G-D-600
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-20-20-G-D-600.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.600" (15.240mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)