Samtec Inc. EW-20-20-G-D-590
Part No.:
EW-20-20-G-D-590
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-20-20-G-D-590.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)