Samtec Inc. EW-20-14-S-D-950
Part No.:
EW-20-14-S-D-950
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-20-14-S-D-950.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height:
0.950" (24.130mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)