Samtec Inc. EW-20-14-G-D-820
Part No.:
EW-20-14-G-D-820
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-20-14-G-D-820.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height:
0.820" (20.828mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)