Samtec Inc. EW-20-12-L-D-512
Part No.:
EW-20-12-L-D-512
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-20-12-L-D-512.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.188" (4.775mm)
Length - Stack Height:
0.512" (13.005mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)